Zlevněné jízdné pro studenty a seniory vyšlo stát loni přes 4,8 miliardy Kč

Zlevněné jízdné pro studenty a seniory vyšlo státní kasu za loňský rok přes 4,8 miliardy korun. Největší část dostaly České dráhy. Ministerstvo dopravy vyplatilo dopravcům proti roku 2021 o miliardu víc, fungování dopravy ale v předchozím roce ovlivňovala covidová opatření. Na dotaz ČTK to dnes uvedl tiskový mluvčí ministerstva Filip Medelský.

Po loňském snížení slevy ze 75 procent na 50 podle něj úřad očekával úsporu zhruba třetiny výdajů za slevy. Výše slevy se ale loni změnila až 1. dubna, takže úspora se do celkového výsledku nepromítla v plné výši, řekl. V porovnání se srovnatelným rokem 2019 podle Medelského výše kompenzací klesla o 16 procent.

„Podstatně větší vliv tohoto snížení slevy očekáváme v letošním roce,“ uvedl Medelský. Nevyplnily se přitom podle něj obavy odpůrců snížení slev, že bude o využívání slev menší zájem. „Nezaznamenali jsme pokles zájmu o využití slev, který by značil odchod cestujících z veřejné dopravy, po snížení slevy ze 75 na 50 procent pro hlavní skupiny cestujících se slevou – tedy děti, žáky, studenty a seniory,“ řekl.