Španělská oftalmologická společnost (SEO) varovala před využitím laserové operace, kterou lze změnit barvu očí, pro estetické účely. Takzvanou keratopigmentaci propagují v poslední době někteří influenceři na sociálních sítích, informoval zpravodajský server eldiario.es.
Podle SEO ale může tato operace zhoršit zrak, k estetickým účelům ji nedoporučuje ani americká oftalmologická akademie (AAO).
Metoda, při níž se laserem vytvoří v rohovce kapsa a do ní se nanese pigment k překrytí přirozené barvy oka, je známá už několik desítek let. Používá se při odstranění defektů rohovky, například zákalu, či v některých případech u nevidomých.
Barva očí je dána dědičně. Nejčastější v populaci (až 80 procent) je barva hnědá, modré oči má asi sedm až deset procent lidí a jen zhruba dvě procenta populace jsou zelenooká. Vzácná je pak barva šedá. Barva duhovky se během života může měnit, například krátce po narození či v pozdějším věku vlivem stárnutí, kdy duhovka ztrácí pigment a stává se světlejší. Výrazná změna u dospělého může signalizovat závažné onemocnění, mimo jiné zelený zákal, zánět či nádor.
Chce-li někdo z estetických důvodů změnit barvu očí, bezpečnější než chirurgický zákrok jsou barevné kontaktní čočky.