Nadace Kellnerových dá 500 milionů na výzkumné onkologické centrum

Nadace rodiny Kellnerovy (The Kellner Family Foundation) dá 500 milionů korun na vybudování a provoz výzkumného a diagnostického onkologického centra ve Fakultní nemocnici Motol. Ministerstvo zdravotnictví přidá 240 milionů korun na nákup přístrojů a vnitřního vybavení. Projekt byl dnes představen na tiskové konferenci ve vládní Kramářově vile. Bude součástí projektu Motolského onkologického centra, které se má vybudovat za 4,5 miliardy korun z Národního plánu obnovy financovaného EU. Hotovo má být v březnu 2026.

„Bude se zde provádět základní výzkum, který povede k novým lékům,“ uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Veškeré objevy pak podle něj budou kompletně ve vlastnictví ČR. Pracovat se bude i na personalizovaných lécích vyráběných na míru konkrétním pacientům, což je současný trend léčby rakoviny. Premiér Petr Fiala (ODS) podotkl, že je rád, že se projekt podařilo dohodnout. „Je to doposud největší dar soukromého subjektu ve prospěch České republiky. Velmi si ho vážíme. Věřím, že napomůže s léčbou rakoviny a bude i dobrým příkladem pro další spolupráci mezi veřejným a soukromým sektorem,“ uvedl Fiala.

Podle ředitele Fakultní nemocnice v Motole Miloslava Ludvíka je ve špičkových onkologických centrech po světě propojení s výzkumem běžné. Nadace se podle něj zavazuje, že bude po čtyři roky provoz dotovat 50 miliony korun ročně. „Dovolí nám to vypisovat granty i pro špičkové vědecké kapacity světového formátu, které na sebe zase naopak vážou další granty,“ uvedl. Na samotné vybudování centra půjde od nadace 300 milionů. Součástí dohody je i to, že centrum bude v názvu mít jméno Petra Kellnera, nejbohatšího Čecha, který zemřel v roce 2021.

„Onkologický výzkum, respektive hledání léku nové generace proti některých typům rakoviny byla Petrova srdeční věc,“ uvedla v tiskové zprávě předsedkyně správní rady nadace Renáta Kellnerová. Do společnosti Sotio, která se výzkumu věnuje přes deset let, podle Kellnerové investovala společnost PPF desítky miliard korun.