Pražský magistrát se začne řídit jako první úřad podle protikorupčního systému

Pražský magistrát se začne jako první úřad v Česku řídit podle protikorupčního systému. Cílem je prevence, zjištění a řešení úplatkářství a korupce. Protikorupční systém s označením ISO 37001 se zaměřuje mimo jiné na odpovědnost ve firmě, kontrolní mechanismy nebo plán postupu při podezření na korupci. Zároveň zohledňuje informace o případných dodavatelích a rizicích s nimi spojenými. Novinářům to dnes řekl městský radní Adam Zábranský (Piráti). Protikorupční systém pro město zavede firma Ernst&Young. Systém postupně zavádí město také ve svých společnostech. Chod některých městských firem v minulosti provázely potíže a prošetřovala je policie.

ISO je nejnovější mezinárodně uznávaná protikorupční norma. „Korupci považujeme za závažné téma a problém a chceme dělat více než vyžaduje zákon, abychom snižovali rizika korupce. ISO je systémový nástroj, ale není samospásný. Nevymaže rizika korupce, ale může je významně snížit. Slouží i jako garance pro veřejnost, že se snažíme problém řešit,“ řekl Zábranský.

Vedení města se zaměřilo zejména na nakládání s majetkem a zadávání veřejných zakázek. „V následujících 12 měsících vypracujeme rozdílovou analýzu, abychom zjistili, jak procesy na magistrátu odpovídají normě, a analýzu rizik,“ řekl Zábranský.

Při zavedení protikorupční normy úřad či firmy například umožní zaměstnancům anonymně upozornit na podezřelé jednání. A to jak fyzicky, kdy je ve firmě schránka na vzkaz, tak přes internet, kde je podnět zaevidován a daná firma jej musí vypořádat přesně podle daného postupu. Podle generálního ředitele Pražských služeb (PSAS) Patrika Romana se tak nemůže stát, že firma podnět zahodí nebo zamlčí. „Navíc je zaměstnancům zaručena anonymita,“ řekl. V PSAS již systém funguje.