Nizozemsko chce zakázat žákům používat při vyučování mobilní telefony či tablety

Elektronická zařízení budou ve třídách povolena pouze v případech, kdy jsou nezbytně nutná, například při výuce digitálních dovedností nebo tehdy, když slouží jako pomůcky žáků se zdravotními problémy. Zákaz má vstoupit v platnost 1. ledna 2024, přičemž podle agentury AFP se vztahuje na druhý stupeň základních škol a na střední školy.

„Jakkoli jsou mobilní telefony nedílnou součástí našich životů, do tříd nepatří,“ uvedl ministr školství Robbert Dijkgraaf. „Studenti musejí být schopni se soustředit a musejí dostat příležitost dobře se učit. Vědecké bádání ukazuje, že mobilní telefony jsou rušivým prvkem. Musíme před ním studenty chránit,“ pokračoval.

Vláda zatím nenavrhuje zákon, který by obsahoval přesná pravidla pro školy a žáky. Místo toho se se školami a dalšími organizacemi dohodla, že každá škola si v následujících měsících připraví vlastní verzi zákazu, kterou pak uvede do praxe. Po konci příštího školního roku pak vláda bude vyhodnocovat, zda tento postup přinesl kýžené výsledky, nebo zda je potřeba zákaz vymáhat pomocí právní úpravy.

Takovou cestou se v roce 2018 vydala Francie, kde parlament schválil zákaz mobilních telefonů a dalších zařízení pro žáky zhruba do 15 let. Podobné zákazy platí také na mnoha školách ve Spojených státech, přičemž podle nedávného článku listu The Washington Post se restrikce v návaznosti na pandemii covidu-19 rozmáhaly. Pracovníci škol telefony čím dál více vnímají jako překážku pro učení, ale i potenciální nebezpečí pro duševní zdraví žáků.

„Máme čím dál více důkazů o tom, že mobilní telefony mají na vyučování škodlivé dopady,“ oznámila nizozemská vláda. „Žáci se nemohou tak dobře soustředit a jejich výsledky tím trpí,“ cituje z vládního prohlášení AFP. Ministr Dijkgraaf uvedl, že toto téma v posledních měsících probíral s učiteli, vědci, rodiči i samotnými žáky.

Faunamarket.cz je specializovaný portál s širokým výběrem inzerce zvířat.