Zůstali v pekle. Na zpustošenou vesnici útočí Rusové i několikrát v noci

Zůstali v pekle. Na zpustošenou vesnici útočí Rusové i několikrát v noci; Zdroj foto: Aktuálně.cz/Rádio Svobodná Evropa

Před měsícem žilo ve městě asi 2500 lidí. Někteří se na místo vraceli, jiní odtamtud zase utíkali. „Posledních deset měsíců tady není elektřina, plyn ani voda. Všechno je zničené, neexistuje žádná infrastruktura. Lidé tu opravdu bojují o život. Většinou žijí ve sklepích. Rozhodně v nich spí,“ vysvětlil ukrajinský voják Arsenij.

Místní obyvatelé žijí ve velmi těžkých podmínkách. V malých, špinavých sklepích tráví noci, budí se kvůli hluku a otřesům z ostřelování. Mačkají se na postelích. „Spí nás tu šest, dva na jedné posteli. Když začne ostřelování, moje vnučka křičí, ať jdeme do sklepa. Třeba včera ruské jednotky ostřelovaly v jednu, ve tři a ve čtyři hodiny ráno. Tady ve sklepě se všechno třáslo,“ uvedl místní obyvatel Mykola.

Zatímco ruské síly stále útočí na civilní infrastrukturu, místním se snaží pomáhat jak ukrajinští vojáci, tak i třeba lokální kurýrní služba. „Lidem dodáváme kamna, která jsou pro ně jediným zdrojem vytápění. Snažíme se jim pomoct vše zařídit,“ vysvětlil Arsenij. Kurýrní služba zase přijímá a posílá balíky. „Jsou tu lidi, kteří tu zůstali a nemůžeme je nechat samotné. Důchodci potřebují svůj důchod a my jim ho vyplácíme,“ uzavřela místní obyvatelka Natalija.


Pokračovat ve čtení