Zemřel kardinál Pell, nejvýznamnější katolický duchovní vězněný za zneužívání

Zemřel kardinál Pell, nejvýznamnější katolický duchovní vězněný za zneužívání; Zdroj foto: Reuters

Kardinál Pell zemřel v úterý večer v Římě, řekl agentuře Reuters jeho osobní sekretář Joseph Hamilton. Podle australských médií byly příčinou smrti komplikace po operaci kyčelního kloubu.

Papež František ocenil Pellovu práci na reformě vatikánských financí. Australského kardinála nazval „věrným služebníkem, který bez váhání následoval svého Pána s vytrvalostí i v hodině soudu“. Uvedl, že je vděčný za Pellovu oddanost církvi.

„Bude na historicích, aby zhodnotili jeho vliv na život církve v Austrálii, který byl značný a bude trvat dlouho,“ citovala agentura AP arcibiskupa Sydney Anthonyho Fishera, který Pellovo úmrtí označil za šokující zprávu. Fisher řekl, že během několika dní se bude ve Svatopetrské bazilice ve Vatikánu za Pella sloužit zádušní mše a jeho tělo bude převezeno do Austrálie. Pohřben má být v kryptě katedrály v Sydney.

K úmrtí se vyjádřil i australský premiér Anthony Albanese, který se podle některých komentářů snažil vyhnout tomu, aby Pella přímo ocenil, aby tak neurazil ty, kteří stále věří v jeho vinu v sexuální kauze. „Pro mnoho lidí, zvláště katolíků, bude toto těžký den, vyjadřuji soustrast všem, kteří dnes truchlí,“ řekl mimo jiné Albanese.

George Pell se narodil v červnu 1941 v australském městě Ballarat. Kněžské svěcení přijal v roce 1966 a v roce 1987 se stal biskupem. V letech 1996 až 2001 byl melbournským arcibiskupem a pak do roku 2014 arcibiskupem Sydney, kardinálem se stal v roce 2003.

V roce 2013 byl jmenován do nového poradního sboru kardinálů pro reformu vatikánské kurie a v roce 2014 se stal prefektem nového sekretariátu pro ekonomické otázky, jakéhosi ministerstva hospodářství Vatikánu. Jeho zřízením papež František reagoval na problémy vatikánské banky, která čelila kritice, že nedodržuje standardy boje proti praní špinavých peněz. Funkci prefekta ekonomického sekretariátu zastával do roku 2019.

Australský soud Pella v roce 2019 shledal vinným, že se v 90. letech jako arcibiskup provinil vůči dvěma chlapcům ve věku 13 let. Jeden z nich zemřel v roce 2014 ve svých 31 letech na předávkování heroinem, proti Pellovi tak v procesu vypovídal jen druhý z nich. Ten soudcům popsal, že Pell se v roce 1996 po nedělní mši před ním a před druhým hochem v sakristii melbournské katedrály obnažil, osahával je a přinutil ho k orálnímu sexu.

Z vyměřeného šestiletého trestu kardinál strávil ve vězení něco přes rok. V roce 2020 australský nejvyšší soud v odvolacím řízení odsuzující rozsudek zrušil a nařídil Pellovo okamžité propuštění, neboť dospěl k závěru, že skutek nebyl prokázán.


Pokračovat ve čtení