Tajemná noční zákoutí měst. Snímky roku 2022 objektivem Dana Poláčka

Tajemná noční zákoutí měst. Snímky roku 2022 objektivem Dana Poláčka; Zdroj foto: Aktuálně.cz / Dan Poláček

Práci na souboru Nocturno se Dan Poláček začal intenzivně věnovat právě v uplynulém roce. „Jedná se o cyklus nočních snímků městských zákoutí, na kterém pracuji v rámci praktické části své dizertační práce na doktorandském studiu na Institutu tvůrčí fotografie při Slezské univerzitě v Opavě,“ vysvětluje.

„V prostředí města mě dlouhodobě fascinují stromy, džungle zeleně a místa, která vyzařují mysteriózní, místy až přízračnou atmosféru s nádechem poetiky. Rád na fotografiích, které v poslední době vytvářím převážně monochromatické, zachycuji hru světel a stínů,“ dodává. Snímky ze souboru Nocturno vznikly převážně v Praze a ve městech Středočeského kraje.

Fotogalerie ze seriálu Top foto představují výběr nejlepších snímků od fotografů pracujících pro různé tituly vydavatelství Economia (především pro Aktuálně.cz, Hospodářské noviny, Respekt či Ekonom). Staly se už tradicí, která je na Aktuálně.cz spojena se závěrem roku. Autoři vybírají své fotografie sami a mohou představit jak snímky, které vznikly v rámci jejich novinářské práce, tak i svou volnou tvorbu. Cílem je připomenout si uplynulý rok a ohlédnout se za spoustou výborných fotografií, které během roku vznikly. Seriál letos vychází od 25. prosince do 6. ledna. 

V seriálu doposud vyšly snímky roku Jakuba Plíhala, Lukáše Bíby, Milana Jaroše, Matěje Stránského, Tomáše Vocelky, Libora Fojtíka, Tomáše Škody, Jana Jirkovského a Magdaleny Medkové. Toto je desátý díl celé série.

O autorovi snímků:

MgA. Ing. Dan Poláček (43 let). Pro Aktuálně.cz pracuje jako fotoeditor a fotoprodukční od roku 2018. Tvůrčí fotografii se aktivně věnuje od roku 2000, kdy začal studovat Provozně ekonomickou fakultu na České zemědělské univerzitě v Praze. V roce 2019 absolvoval magisterské studium na Institutu tvůrčí fotografie při Slezské univerzitě v Opavě, kde v současné době pokračuje v doktorském studiu.

Jeho práci můžete sledovat také zde:
Instagram: @danielchurechawa


Pokračovat ve čtení