Squateři obsadili dům ve Strašnicích. Jednali se starostou, po dohodě odešli

Squateři obsadili dům ve Strašnicích. Jednali se starostou, po dohodě odešli; Zdroj foto: Opravdu Dobré Squaty (ODS)

„Od vyklizení autonomního sociálního centra Klinika Praze chybí prostor pro nezávislou kulturu a pořádání akcí, které překračují hranice trhu. Myslíme, že je načase tuto situaci změnit. Proto jsme se rozhodli vytvořit nové místo, kde by se lidé mohli potkávat bez ohledu na stav svojí peněženky,“ uvedl mluvčí organizátorů Jiří Nesvačil.

Squateři v domě chtěli zůstat co nejdéle. S Martinem Valovičem (ODS) z Prahy 10, která má budovu propůjčenou od magistrátu, odpoledne jednali o legálním získání prostoru. Starosta organizátory vyzval, aby budovu opustili s tím, že 6. prosince budou jednat o návrzích na její využití. Účastníci vyšli vedení městské části vstříc a postupně odešli domů. Policie před budovu poslala dva antony těžkooděnců, ozbrojenci do budovy ale nakonec nevnikli. 

V Praze podle Nesvačila od vyklizení Kliniky exekutorem začátkem roku 2019 schází prostor pro nezávislou kulturu a pořádání akcí, které překračují hranice trhu. „Nestojíme o konflikt, jen si myslíme, že je absurdní, aby vedle sebe existovaly prázdné domy a lidé bez domova. V Praze se nachází stovky prázdných nemovitostí, přesto je důstojné bydlení pro spoustu obyvatel naprosto nedostupné,“ uvedl.

Squatteři v Praze v posledních letech kromě bývalé kliniky v Praze 3 obsadili například v roce 2018 na několik dní usedlost Šatovka v Šáreckém údolí nebo o rok dříve na necelý den dvě budovy na rohu ulic Hybernská a Senovážná. Squaty v metropoli zatím prakticky vždy skončily zásahem policie, známé jsou případy Ladronky na Břevnově, Milady v Libni nebo Cibulky v Košířích.

Skupina ODS vznikla jako reakce na vyklizení Autonomního sociálního centra Klinika v lednu 2019. V minulosti skupina podle svého vyjádření v různých prázdných domech organizovala promítání filmů a další akce, v květnu minulého roku symbolicky zabavila kancelář exekutora Ivo Luhana, jenž si naúčtoval odměnu asi 290 tisíc korun za vyklizení Kliniky, kterou od té doby řeší soudy.

Ústavní soud ji dvakrát zrušil nejprve jako příliš vysokou a poté naopak příliš nízkou. Budovu někdejší plicní kliniky v Jeseniově ulici na Žižkově obsadili aktivisté v prosinci 2014 a později měli objekt v bezplatné výpůjčce. Když smlouva vypršela a budovu získala státní Správa železnic, nechala ji vyklidit exekutorem.

V Praze je vícero zanedbaných budov, které se stávají cílem squatterů. Za první pražský squat bývá označována budova Zlatá loď obsazená v roce 1990. Postupně vznikaly další squaty, mezi nejznámější patří vila Milada v Praze 8, bývalé statky Ladronka v Praze 6 a Cibulka v Košířích či bývalá dělnická kolonie Buďánka v Praze 5. Tam všude proti squatterům zasahovala policie, řada z nich skončila před soudem.

Video: Squaty nebyly jen obsazováním majetku. Dělaly osvětu. Škoda, že zanikly, říká Kontra (26.10. 2022)


Pokračovat ve čtení