Sklo ve vitríně, pod stromem panenka Barbie. Tak vypadaly první kapitalistické Vánoce

Sklo ve vitríně, pod stromem panenka Barbie. Tak vypadaly první kapitalistické Vánoce; Zdroj foto: Nika Havránková (archiv)

„Právě cesty za nákupy zejména do Rakouska charakterizovaly první svobodné Vánoce. Druhý rozměr byl bezesporu duchovní, kdy se po letech výrazně o půlnoční mši naplnily kostely. Propojovala se tak na počátku svoboda s konzumem a upírání zraku na Západ s někdejším křesťanským charakterem,“ říká historik Michal Stehlík z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Hračky ze Západu byly zpočátku drahé a dovolit si je tak mohl málokdo. „Panenky, walkmany stály v řádu stokorun, což bylo hodně vzhledem k tomu, že průměrný příjem byl někde nad třemi tisíci korun,“ vysvětluje Stehlík. Časem se trh rozvolnil. tím klesla i cena hraček. Na televizních obrazovkách se objevil Santa Claus a Coca-Cola, obchody zaplavilo pestře barevné oblečení s motivy Walta Disneyho. 

Jak vypadaly Vánoce v prvních letech kapitalismu, ukazuje galerie fotografií od čtenářů i kolegů z vydavatelství Economia, pod které spadá Aktuálně.cz. Podívejte se.


Pokračovat ve čtení