Podcast: Byla jsem posedlá puntičkařením. Změnil mě až experiment

Podcast: Byla jsem posedlá puntičkařením. Změnil mě až experiment; Zdroj foto: Lukáš Bíba

„Deník je hodně osobní, chtělo to nějaký čas, aby emoční vazby na události trochu polevily,“ vysvětluje Lomová, proč záznam roku 2017 zveřejnila až nyní. Za nejintimnější zážitky z té doby označuje synův coming out a maminčino onemocnění.

„Původně jsem neměla v úmyslu nic vydávat, chtěla jsem hlavně sama podstoupit svůj vlastní experiment. Měla jsem za sebou tři roky práce na animovaném seriálu Anča a Pepík, během kterého jsem neměla čas na nic jiného. A zachtělo se mi vyzkoušet, jak je nosné, když vše vytvořím první skicou,“ vysvětluje Lucie Lomová. Dodává, že závazek zachytit z každého dne roku alespoň něco se pro ni změnil v kreslící maraton. „Něco takového už nebudu opakovat, nevěděla jsem, jestli to vůbec vydržím,“ přiznává.

Podcast s Lucií Lomovou si můžete poslechnout zde:

Co se člověk dozví o sobě a své práci během pokusu trvajícího 365 dní? „Dřív bych tak uvolněné knížky nebyla schopna, mám teď ‚vykreslenou‘ ruku, podobně jako ji má někdo jiný vypsanou. K zachycení lidí mi stačí pár tahů,“ shrnuje Lomová.

Krom toho ji bavilo reflektovat, jak člověk uvažuje o svém obrazu a kterak jej vytváří. Jak je někdy obtížné si nenadržovat, nebo se naopak neportrétovat v horším světle. „Neexistuje přece nic jako dokonalá pravda. Všechno je věc interpretace. Jak sebe vidím a koho ze sebe chci udělat,“ vzpomíná na zážitky, v jejichž rámci se stala předlohou svého vlastního komiksu.

Závazek kreslit z „první ruky“ přinesl i zkušené výtvarnici silně osvobozující pocit. „Zbavil mě puntičkářství, snahy po dokonalé perspektivě a proporcích, kterou jsem byla trochu posedlá,“ přiznává.

Nejtěžší však bylo dodržet slib, který si dala. Totiž že se utká s všedností a obyčejností, jež jsou důležitou součástí života. „Když jsem byla malá, četla jsem Dělníky moře od Victora Huga. Tam je snad padesát stránek popisu přílivu a odlivu, prostě jen moře. To bylo něco tak strašně nudného. Ale měla jsem pocit, že to musím zdolat. Jako když někdo běhá, nebo leze na kopec. A teď jsem se snažila též. Asi mám takovou vlastnost, že se chci překonat, i když mě to otravuje,“ uzavírá.

Vítejte u podcastu Na dotek, hostem Petra Viziny je dnes výtvarnice Lucie Lomová. K poslechu na platformách: Soundcloud, Spotify, Spreaker, Google Podcasty a Apple Podcasty.


Pokračovat ve čtení