Ozvěny Kurnikovové nebo Šarapovové. Brenda, absolutní teror, píší ve světě

Ozvěny Kurnikovové nebo Šarapovové. Brenda, absolutní teror, píší ve světě; Zdroj foto: Instagram/ASB Classic

Když se na začátku roku v sezónní premiéře postavila na novozélandský beton, vytrpěla si nepříjemnou lekci.

Díky divoké kartě startovala Brenda Fruhvirtová na turnaji v Aucklandu a čelila grandslamové finalistce Leylah Fernandezové. Dvacetiletá Kanaďanka sice s obdivem komentovala potenciál o pět let mladší české hráčky, na dvorci s ní však neměla slitování. Dovolila jí jen dvě hry.

Fruhvirtová vůbec nestíhala tempo a razanci soupeřky a její výkon zasel určité pochybnosti spojené zejména s její minimální zkušeností na tvrdém povrchu.

V roce 2022 si sice naprosto podmanila okruh ITF, kde během sezony posbírala rekordních osm titulů a blýskla se impozantní sérií 27 vítězných duelů v řadě, to všechno ale výhradně na antuce.

V kvalifikaci Australian Open ovšem mladší z talentovaných sester nabranou zkušenost okamžitě využila, s herním podkladem se rychle sžila a navíc ukázala, jak důležitou součástí jejího DNA je ochota bojovat vždy, i za zdánlivě beznadějného stavu.

Nadchla zejména obratem ve druhém kole proti přemožitelce Simony Halepové z US Open. S Ukrajinkou Darjou Snigurovou už prohrávala 5:7, 1:5 a 15:30…

Když pak v kvalifikačním finále zdárně dokonala téměř tříhodinovou bitvu o postup, schovala si tvář do dlaní a skrývala za nimi široký úsměv.

Postupem do hlavní soutěže dostála pověsti výjimečné tenisové naděje, dokázala to v 15 letech a 9 měsících a éterem se okamžitě začala šířit tabulka nejmladších účastnic Australian Open v historii.

Fruhvirtová se stala historicky pátou nejmladší kvalifikantkou v prvním kole, nejmladší zůstává Ukrajinka Marta Kosťuková, která byla v roce 2018 ještě o čtyři měsíce mladší a nakonec senzačně došla až do 3. kola.

V tabulce nejmladších účastnic grandslamového turnaje v Melbourne se ocitla mezi velkými jmény. Martina Hingisová zde hrála už ve čtrnácti, stejně jako Steffi Grafová. Těsně před Fruhvirtovou jsou i další ikony, Evonne Goolangongová, Anna Kurnikovová, Maria Šarapovová, Ashleigh Bartyová nebo někdejší český zázrak Nicole Vaidišová.

Ozvěny velkých jmen mohou Fruhvirtovou inspirovat, ale i varovat.

Tak brzký výstup mezi elitu má svá úskalí, vyprávět o nesnesitelném tlaku či inklinaci ke zdravotním trablům by mohla Kurnikovová nebo i Kosťuková, jejíž kariéra po bleskovém rozletu do značné míry stagnuje.

Na Fruhvirtovou se teď pochopitelně zvědavě upírají oči celého tenisového světa. 

„Tahle patnáctiletá dívka, to je něco mimořádného,“ uvedl oficiální účet Australian Open.

„Neskutečná bojovnice,“ obdivně komentoval novinář Chris Goldsmith. Další expert Chris Oddo označil českou tenistku za „absolutní teror“ a připomněl její mimořádný roční skok žebříčkem z 1094. na 132. místo. 

V magazínu Tennis Now také upozornil na blížící se novou českou vlnu. „Co se týče ženského tenisu, česká vlna se ještě nezlomila, naopak, daří se jí dobře a bobtná.“

Na Australian Open se bez ohledu na pohlaví objeví pouze čtyři neplnoletí.

Mezi muži jen sedmnáctiletý Číňan Shang Juncheng a k tomu tři Češky: sedmnáctiletá Linda Fruhvirtová, šestnáctiletá Sára Bejlek a patnáctiletá Brenda.

„Kouzelné období pro český ženský tenis. A výše uvedené trio není osamocené. Osmnáctiletá Linda Nosková, která se minulý týden dostala do finále v Adelaide, vypadla v kvalifikaci, ale očekává se, že bude špičkovou hráčkou,“ připomněl Oddo. 

V desítce nejlépe žebříčkově postavených hráček do osmnácti let je plná polovina z České republiky. Nahoru už se derou také Barbora Palicová, Nikola Bartůňková či Lucie Havlíčková. „Tenhle český kontingent je třeba bedlivě sledovat,“ dodal tenisový autor.


Pokračovat ve čtení