Na ukrajinský konzulát v Brně přišel podezřelý balíček. Byla v něm živočisná tkáň

Na ukrajinský konzulát v Brně přišel podezřelý balíček. Byla v něm živočisná tkáň; Zdroj foto: ČTK

Podle policie zásilka typově odpovídala těm zachyceným ve Španělsku. Tam v minulých dnech odhalili několik dopisových bomb, jejichž zaslání zřejmě souvisí s ruskou agresí na Ukrajině.

Kvůli brněnské zásilce policie dopoledne zavřela místní komunikaci a evakuovala blízkou školku. Policisté ještě před polednem dopravu uvolnili, vrátit se do mateřinky mohly také děti. Kolem 12:30 se do budovy konzulátu vrátili i zaměstnanci.

„Obálka neobsahovala nástražný výbušný systém. Nemáme žádné informace o tom, že by pracovníkům konzulátu či nejbližšímu okolí hrozilo nějaké nebezpečí, nicméně stále platí původně vyřčené varování o kontrole příchozí pošty konzulátů a zbrojních společností,“ uvedli policisté na Twitteru.

Ochranná služba Policie ČR podle mluvčího policejního prezidia Ondřeje Moravčíka přijala vlastní opatření, mluvčí je ale nechtěl z taktických důvodů komentovat. Připomněl, že policie už dříve kvůli útokům majetkového charakteru zvýšila ochranná opatření u ukrajinské ambasády v Praze.

Případem se budou zabývat brněnští kriminalisté. „Bude nás zajímat, odkud zásilka přišla a kdo tím co sledoval,“ řekl mluvčí policie David Chaloupka. Podle něj je předčasné spojovat událost v Brně s obdobnými incidenty v Evropě.

Ukrajinský mluvčí diplomacie Oleh Nykolenko napsal na sociální síti, že po sérii dopisových bomb odhalených v uplynulých dnech ve Španělsku přišly krvavé balíčky obsahující zvířecí oči na ukrajinská velvyslanectví v Maďarsku, Polsku, Chorvatsku, Itálii a Rakousku, na generální konzuláty v Neapoli a Krakově a na konzulát v Brně.

Popsal, že balíčky byly nasáklé pravděpodobně krví a zapáchaly. „Zkoumáme význam tohoto vzkazu,“ dodal Nykolenko. Policejní mluvčí Chaloupka obsah balíčku z Brna specifikovat nechtěl.

Ukrajinské velvyslanectví v Praze obdrželo podobnou zásilku jako ukrajinský konzulát v Brně, kde v balíčku byla živočišná tkáň. Policie v pátek odpoledne na Twitteru uvedla, že zásilku v hlavním městě analyzují pyrotechnici. Bližší informace sdělí policisté poté, až pyrotechnici dokončí svou práci. Zkoumání zásilky si nevyžádalo evakuaci, ale pouze částečnou uzavírku ulice.

Na místě v Brně byla policie, hasiči, záchranka i evakuační autobus. Policejní specialisté například snímali případné otisky prstů z poštovní schránky. Z ukrajinského ministerstva zahraničí měl konzulát informaci, na co si dávat pozor. Když dnes v poště pracovníci uviděli balíček s charakteristickým znakem, zavolali policii. Dorazila prakticky okamžitě, uvedla konzulka Anna Prošková.

„Naše konzulka v Brně zavolala policii, nějaký balíček, který došel, vypadal podezřelý. Policie dorazila hned a hned začala pracovat. Konzulát i přilehlé budovy byly evakuovány, čeká se na výsledky šetření policie,“ řekla dopoledne mluvčí ukrajinské ambasády v Praze Tetiana Okopna.

Konzulát nyní postupuje podle bezpečnostních protokolů, které musejí všechny zastupitelské úřady dodržovat. „Na velvyslanectví na to máme člověka, který je za to zodpovědný, na konzulátu v Brně za to zodpovídá právě konzulka,“ uvedla mluvčí. .

„Z budovy se evakuovali zaměstnanci, šest lidí,“ uvedl na začátku zásahu Chaloupka. Policisté také vyzvali všechny pracovníky konzulátů v Česku a obchodních společností vyrábějících zbrojní materiál, aby byli maximálně obezřetní při kontrole došlé pošty a při jakýchkoliv pochybách volali linku 158.

Video: Do 30 vteřin: Válka ambasád (8. 4. 2022)


Pokračovat ve čtení