Na Dakaru řádilo počasí. Zkrácenou etapu vyhrál Macík, Valtr se ujal vedení

Na Dakaru řádilo počasí. Zkrácenou etapu vyhrál Macík, Valtr se ujal vedení; Zdroj foto: Reuters

V kategorii motocyklů trumfoval Australan Daniel Sanders, který se tak dostal do vedení. Martin Michek zajel osmnáctý čas a celkově je sedmnáctý.

Důvodem pro zkrácení rychlostního testu dlouhého původně 447 km byly nepříznivé povětrnostní podmínky. Ty znemožnily start vrtulníků zajišťujících přepravu zraněných závodníků.

Martin Prokop byl mezi automobilovými jezdci klasifikován na 17. místě a klesl v průběžném pořadí na desátou pozici. Výsledky jsou ale neoficiální, řadu posádek zastavili pořadatelé už na 240. kilometru.

Prokop i Macík již před startem avizovali, že ve druhé části etapy má pršet. Tým Buggyra ZM Racing na sociálních sítích sdílel video, na kterém bylo vidět, jak při bouřce padají i kroupy.

„Fouká strašný vítr a erzeta je o 70 km zkrácená kvůli počasí. Směrem do cíle jsou strašné mraky, prší a helikoptéry sedí tady a nemůžou letět. Kvůli bezpečnosti my i motorky stojíme tady a nejedeme dál,“ uvedl Prokop na sociálních sítích.

„Byl to trošku mordor a zažili jsme něco, co ještě nikdy dříve. Buggyny plavaly, jednu jsme i tahali. Chtěli jsme jim pomoct, ale bohužel se nám přetrhlo lano,“ popsal Macíkův navigátor František Tomášek dramatické momenty u jedné z rozvodněných řek.

Macíka etapové vítězství překvapilo. „Mysleli jsme si, že nám to nejede, ale postupně jsme všechny dojeli. Před jednou skálou ostatní udělali malou chybku a my jsme je předjeli z druhé strany. Trefili jsme tři kontrolní body, což bylo zásadní, a jsme první v cíli,“ uvedl.

Třetího Valtra porazil o čtyři minuty o čtyři minuty, mezi ně s evklínil ještě Nizozemec Gert Huzin. Loprais byl pomalejší než vítěz bezmála o jedenáct minut, ale pak dostal ještě dalších 15 minut penalizace. Průběžně tak vede Valtr s náskokem náskokem 5:45 právě před Lopraisem. Macík je nadále pátý s více než hodinovým mankem způsobeným pondělními technickými problémy.

Etapa byla pro závodníky vlekou výzvou. „Přijeli jsme k nějaké vysoké hoře, ze které se řítil obrovský potok vody, který normálně splachoval buginy. Hledali jsme tam navigační bod, který byl přímo v té vodě. Říčku, která se nám před očima zvětšovala, jsme jednou projeli. Museli jsme ji při hledání bodu projet znova zpátky. Tam byl ten bod. A zase jsme museli jet přejet tu říčku,“ popsal Valtr z týmu Tatra Buggyra Racing dnešní dakarské drama.

Prokop držel rytmus

Mezi automobily byl na zkrácené trase nejrychlejší Francouz Guerlain Chicherit. Výrazně ztratil dosavadní lídr Carlos Sainz ze Španělska, který musel na půl hodiny zastavit a celkově byl o více než hodinu pomalejší než vítěz. Téměř dvacet minut ztratil i obhájce prvenství Násir Attíja z Kataru, přesto se posunul do čela průběžného pořadí.

Prokop měl odstup na vítěze bezmála 23 minut. „Byla to hodně rychlá erzeta. Drželi jsme rytmus, ale bohužel se ukázalo, co jsme čekali, že máme málo výkonu. Když se sejde středně rychlá až rychlá trať, měkký písek po dešti a nadmořská výška, tak náš atmosférický motor netáhne,“ přiznal Prokop. V podobných podmínkách by se navíc nyní mělo závodit několik dní.

Podle plánů do původního cíle dojela jen část motocyklistů. Etapu ovládl Australan Daniel Sanders, v čele celkové klasifikace ale zůstal díky nově zavedeným časovým bonusům za „čištění“ trati Američan Mason Klein. Doposud nejlepší Čech Martin Michek ve výsledcích dlouho chyběl, nakonec zajel 19. čas a v průběžném pořadí se posunul na 17. místo.

Sanders dnes po přepočítání oficiálních výsledků se všemi bonifikacemi a penalizacemi porazil Kleina o minutu a sedm sekund. Celkově Američan vede o bezmála dvě minuty. Michek zaostal za vítězem o 21:15 minuty a průběžně si polepšil o jednu pozici.

„Byla to opravdu hezká speciálka. Více se to sypalo, bylo to spíše na písku, což vítám. Je to lepší než jízda po kamenech. Snažil jsem se v tom přidávat také více plynu. Za mě to byl super výsledek, do patnáctky jsem neztratil moc času, možná jen minutku a půl,“ uvedl Michek na sociálních sítích

Masakr cestou do bivaku

Poděkoval také kolegům z Prokopova týmu, kteří mu v servisní zóně půjčili bundu a rukavice. „Byl to opravdu marast. Hodně husté. Jezdit v tričku kolem deseti stupňů za deště není ideální,“ dodal jezdec týmu Orion Moto Racing Group.

„Přejezd do bivaku byl totální masakr. V životě jsem to nezažil ani v Jižní Americe v takovým dešti, kdy jsem neviděl ani na centimetr před sebe. Na dálnici, při cestě do bivaku na mě lítaly kaluže, hrůza. Ale nyní jsem již v bivaku a pracuji na motorce,“ popsal český motocyklista David Pabiška náročnou cestu do bivaku, která trvala čtyři hodiny.

V závodě již nepokračuje jeden z favoritů a vítěz z roku 2020 Ricky Brabec z USA. Tovární jezdec Hondy na 275. kilometru havaroval a záchranáři ho letecky přepravili do nemocnice. Po druhé etapě šestý muž průběžného pořadí si stěžoval na bolest v oblasti krčních obratlů.

Do třetí etapy neodstartoval Miroslav Zapletal, který v pondělí při havárii poničil svůj Ford. „Po výjezdu na dunu, která ale dunou nebyla, pro nás závod skončil. Písečný kopec pokračoval na druhé straně příkrou skálou a my jsme z ní spadli. Auto má rozbitý rám a my nemáme šanci ho v servisu opravit,“ uvedl český jezdec.


Pokračovat ve čtení