Jak praví Lao-c‘, vzdalovat se znamená někam se vracet. I pro Miloše Zemana

Jak praví Lao-c', vzdalovat se znamená někam se vracet. I pro Miloše Zemana; Zdroj foto: Jakub Plíhal

Miloš Zeman dnes (9. ledna) zřejmě již naposledy hovořil prostřednictvím videokonference s generálním tajemníkem Ústředního výboru Komunistické strany Číny a předsedou (prezidentem) Čínské lidové republiky Si Ťin-pchingem. Podle tiskové zprávy prezidentské kanceláře se hovor uskutečnil na přání čínské strany.

Nad Zemana již jen Vučić

Podle všeho se mělo jednat o jakési symbolické rozloučení s nejaktivnějším zastáncem čínských zájmů v České republice a dost možná v celé Evropské unii (mimo sedmadvacítku jej na kontinentě v nadbíhání Pekingu překonal snad už jen srbský prezident Aleksandar Vučić). Snaha o obrat české zahraniční politiky směrem k Číně, takzvaný restart, byla nejvýraznější a svým způsobem jedinou skutečnou politickou iniciativou prezidenta Zemana v obou jeho funkčních obdobích. V jejím rámci usiloval často až křečovitě o navázání blízkého osobního vztahu se Si Ťin-pchingem. Toho s oblibou nazýval svým „mladým přítelem“.

Konkrétní náplň měla tomuto Zemanovu pokusu o „ekonomickou diplomacii“ dodat nechvalně proslulá čínská společnost CEFC, která v letech 2015-2018 dominovala česko-čínským vztahům. Jejího předsedu Jie Ťien-minga dokonce končící prezident jmenoval svým „čestným“ poradcem. Po kolapsu CEFC v roce 2018 a zmizení jejího barvitého předsedy se zhroutila i Zemanova „ekonomická diplomacie“ s Pekingem. A z celého restartu zůstala právě jen Zemanova „bromance“ se Si Ťin-pchingem. Z tohoto pohledu je tedy případné, že se chce Si Ťin-pching se svým věrným spojencem na konci jeho mandátu ještě naposledy rozloučit.

Zdravý rozvoj vztahů s Evropou

Videorozhovor se ale samozřejmě odehrál i v širším mezinárodně politickém kontextu. Čínské vedení usiluje v posledních týdnech o znovuoživení silně pošramocených vztahů s Evropou. Po letech „diplomacie vlčích válečníků“ se Peking snaží ukázat starému kontinentu vlídnější tvář. Mimo jiné jako potenciální protiváhu velmi napjatým vztahům, které má se Spojenými státy.

Zlepšení vztahů s unií, včetně zemí střední a východní Evropy, v nichž se Číně hroutí její iniciativa 16+1 pod rukama, bylo také podle čínského komuniké hlavním obsahem rozhovoru. Zeman prý se Si Ťin-pchingovým (značně idealizovaným) shrnutím česko-čínských vztahů „plně souhlasil“ a přislíbil českou pomoc „při podpoře zdravého rozvoje vztahů mezi Evropou a Čínou“.

Alfa a omega

Tisková zpráva české prezidentské kanceláře se od čínské verze jako obvykle dost liší, včetně zajímavých detailů. Zeman podle českého textu mimo jiné požádal Si Ťin-pchinga o pomoc pro společnost Home Credit „kvůli restriktivním opatřením čínské strany“. Předseda Si je si prý této „situace“ vědom (ale zjevně jí nepřikládá takovou váhu, aby ji zmínil v čínském komuniké.)

Není zcela jasné, zda měl Zeman „restriktivními opatřeními“ na mysli obecně utužující se regulatorní prostředí v čínském finančním sektoru, nebo nějaké konkrétnější kroky čínské strany vůči české firmě. V každém případě je symbolické, že Zemanův „vztah“ se Si Ťin-pchingem končí přesně tam, kde před deseti lety započal – u „situace“ společnosti Home Credit v Číně.

Autor, sinolog a orientalista, je ředitelem projektu Sinopsis.cz.

Video: Zeman se setkal s čínským prezidentem (12. 5. 2017)


Pokračovat ve čtení