Až získáme body na záchranu, u kouče Vrby si lachtana možná vyžádáme, říká Procházka

Až získáme body na záchranu, u kouče Vrby si lachtana možná vyžádáme, říká Procházka; Zdroj foto: Milan Kammermayer

Ta zpráva proletěla v listopadu fotbalovým prostředím jako blesk: bývalý reprezentační trenér Pavel Vrba podepsal smlouvu s fotbalovým Zlínem, který na jaře čeká boj o záchranu. Mimo jiné se tak znovu spojily cesty dvou mužů, kteří se podíleli na plzeňském titulu v roce 2012: Pavla Vrby a obránce Václava Procházky.

„Hned po jeho prvních slovech v kabině se mi vybavilo všechno, co jsme slýchávali v Plzni,“ usmál se po utkání s Trnavou na Maltě osmatřicetiletý stoper.

Přestože trenér Vrba od té doby rozšířil svůj výstavní životopis o českou reprezentaci, ruskou Machačkalu, Spartu, bulharský Ludogorec Razgrad nebo Baník Ostrava, podle Procházky zůstal pořád stejný. Jak profesně, tak lidsky. 

„Dlouho jsem se s ním nepotkal, ale je pořád stejný, emotivní, hodně prožíval už první přátelák. Myslím, že se nezměnil. Jeho způsob vyjadřování i to, jak působí na tým, jsou pořád podobné,“ popisuje obránce.

Předpokládá, že pod Vrbou budou hrát podobný fotbal jako v Plzni, ovšem s tím rozdílem, že v boji o záchranu bude hrát co největší roli efektivita. „Asi nebudeme hrát na nějakou velkou krásu, prostě potřebujeme body a k tomu se musíme dopracovat hrou, kterou tady trenér Vrba nastolil od prvního dne. A určitě v ní jsou prvky, které znám z historie.“

Devětapadesátiletý kouč je známý tím, že svým týmům často ordinoval ofenzivní styl, který pak v případě nepříznivých výsledků obhajoval. Ve Zlíně to zřejmě bude lehce odlišné: základ má tvořit kvalitní práce v defenzivě. „Hodně se chce zaměřit i na obranu. Už z ní pramení rozehrávka, kterou požaduje už od beků a od gólmana. Na tom budeme hodně pracovat,“ míní Procházka.

Zatímco ve Viktorii znamenal úspěch titul nebo postup do Ligy mistrů, ve Zlíně bude zlatý každý bod. Hranice je definována jasně, je jí záchrana. A pokud se podaří, není vyloučeno, že trenér Vrba dá vzpomenout na plzeňské oslavy, které obohatil pověstným lachtanem. „Tak přemlouvat ho k tomu jsem si ještě nedovolil. Až uhrajeme potřebné body, potom možná si nějaký kousek vyžádáme,“ dodal se smíchem.


Pokračovat ve čtení