Americké retro: kritik architektury fotil reklamní sochy kolem venkovských silnic

Americké retro: kritik architektury fotil reklamní sochy kolem venkovských silnic; Zdroj foto: John Margolies Roadside America photograph archive (1972-2008), Library of Congress, Prints and Photographs Division

Sbírka, kterou John Margolies v průběhu desetiletí vytvořil, obsahuje přes jedenáct tisíc barevných diapozitivů. Ty vypovídají mnohé o tvořivosti lidí podnikajících především ve venkovských částech Spojených států amerických.

„Lidovou architekturu začal fotografovat v polovině 70. let a podnikal kvůli tomu dlouhé cesty po USA. Zpočátku toho o fotografování moc nevěděl,“ říká Phil Patton v knize Roadside America (2010). 

Podle Pattona si Margolies obvykle pronajímal auto a vyjížděl pozdě na jaře nebo po Svátku práce, kdy na silnicích nebyly davy rodin a turistů. Většinu nocí přespával v motelech, což zdokumentoval v knize Home Away From Home: Motely v Americe (1995). Nejraději fotografoval brzy ráno s modrou oblohou bez mráčku. V knize Roadside America o tom napsal: „Miluji světlo v tuto denní dobu; je jako zlatavý sirup. Všechno je čerstvé a nikdo vás neruší.“

„Margoliesovy fotografie a texty přispěly k formování postmoderního hnutí,“ říkají nyní o jeho tvorbě kurátoři oddělení tisku a fotografií Micah Messenheimer a Adam Silvia. Právě oni zpracovali online průvodce Margoliesovou sbírkou, spravovanou knihovnou amerického Kongresu (Library of Congress).

John Margolies se narodil v roce 1940 v New Canaanu ve státě Connecticut a o zajímavosti u silnic se začal zajímat již jako dítě, když jezdil na zadním sedadle auta svých rodičů na výlety do sousedního Hartfordu. V šestnácti letech získal řidičský průkaz a začal jezdit za památkami ve svém voze Oldsmobile z roku 1948. V roce 1962 získal bakalářský titul z žurnalistiky a dějin umění na Pensylvánské univerzitě a zapsal se na Annenbergovu školu komunikace. Po ukončení studia byl jmenován zástupcem šéfredaktora časopisu Architectural Record a poté programovým ředitelem Newyorské architektonické ligy. Zemřel v roce 2016 ve věku 76 let.

Kongresová knihovna začala získávat části Margoliesova archivu už v roce 2007, ale k většině materiálů přišla až v roce 2015. Fotografie ve sbírce knihovny Kongresu jsou ty, které sám Margolies považoval za vzorové ukázky své tvorby. Snímky nyní knihovna Kongresu publikuje jak na svých stránkách, tak na sociální síti Flickr. 

(Snímky publikujeme v souladu s podmínkami, které na svých webových stránkách uvádí Library of Congress jako vlastník autorských práv k Margoliesově sbírce. Žádná omezení bránící publikaci podle knihovny nejsou známa).


Pokračovat ve čtení